Galské kuře s houbami

Recept je z knihy „La cuisine Gauloise continue“ dvojice Anne Flouest a Jean-Paul Romac, kteří svoji starogalskou kuchařku pojali celkem vědecky.  Takže můžeme věřit, že podobně si svoje kuře (spíš kuřata!) připravoval Obelix. Recept jsem si trochu upravila, ale zásadní suroviny (houby, česnek, cidre,  druhy bylinek) jsem neměnila. Přidala jsem cibuli, slaninu a flambovací intermezzo.

Pro 4 až 5 strávníků

HříbkyHříbky

 

 

 

 

 

1 naporcované kuře
čerstvé tvrdé houby – množství podle úspěšnosti sběru
4 velké stroužky česneku
1 cibule
pár plátků slaniny
1,5 dcl suchého cidru (můžeme použít i suché bílé víno, chuť bude jiná, ale také vynikajicí)
2 dcl vývaru
hrst saturejky, pár lístků šalvěje, velká snítka tymiánu (s tymiánem to nepřehnat, přebil by všechny vůně)
2 bobkové listy
máslo
pepř, sůl, olej

dobrovolně 5 cl koňaku na flambování

brambory podle hladu strávníků a velikosti hrnce

Galské kuřeRozehřejeme si troubu na 200°C. Mezitím v těžkém kastrolu opečeme osolené a opepřené porce kuřete dozlatova na pár lžicích oleje, vyndáme, tuk slijeme a do kastrolu dáme lžíci másla, slaninu, chvilku opékáme, přidáme cibuli, nakrájenou na měsíčky, česnek vcelku i s košilkou, bobkový list, zase chvíli opékáme,  vrátíme kuře. Budeme-li flambovat, teď přichází ten okamžik – kuře polijeme koňakem a opatrně zapálíme – pozor na digestoř! Kdo se v tuto chvíli zalekne, může koňak obrátit do sebe. A s odvahou pokračujeme – zalijeme maso cidrem nebo vínem, přidáme bylinky, houby, nakrájené na větší kusy, menší necháme vcelku. Chvilku odpařujeme, pak zalijeme vývarem, přiklopíme a dáme do trouby. Teplotu snížíme na 150°C a necháme dusit hodinu.

Mezitím si oloupeme brambory a nakrájíme na čtvrtky. Po hodině dušení přidáme ke kuřeti a dusíme ještě další hodinu. Podlévat nemusíme, houby pustí hodně vody, ale raději občas kontrolujeme.

Saturejka Galské kuře

Podáváme s bagetou a cidrem nebo bílým vínem, podle toho, co jsme použili na podlití masa.

 

 

 

 

Dobrou chuť!

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.