Gardiane de taureau

Gardiane de taureauUvažovala jsem, jak pojmenovat dnešní recept a nakonec jsem mu prostě ponechala jeho původní jméno, i když nezasvěcenému moc neřekne. Gardiane de taureau. Jedná se o specialitu kraje Camargue. Kousku země na jihu Provence, v deltě Rhôny, který je celý moc zvláštní. Mezi mokřady, kde se dobře daří rýži, se nedaří ničemu jinému jedlému, tak se tu na pastvinách pěstují koně, malí bílí koníci a černé plemeno krav, malých černých dobytčat. Rasa se jmenuje taureau camarguais. Potulují se tady téměř volně, v doprovodu bílých volavek a růžových plameňáků. Hezké to je. Gardiane de taureauZ býčků (vlastně to nejsou býčci, protože jsou jako mladí kastrovaní) bývají šampioni místních býčích závodů. Nejedná se o krvavou koridu, ale o zápasy v obratnosti skoro, kterých se býci zúčastňují opakovaně. Z kraviček je vynikající maso. Zní to hrozně, ale zkrátka je to tak. A z toho skvělého masa místní vaří stejně skvělou specialitu, které se říká „gardiane“. My si tady u nás musíme vystačit s masem českých dobytčat, ale i tak to bude dobré. Neměli bychom ale šidit víno, které použijeme při vaření, je pro výslednou chuť moc důležité. Tady je recept:

pro opravdu hodně strávníků (10? 12?)

Ragú z hovězího masa z Camargue

1,5 kg hovězího masa (směs hrudí, líčka, plec)
4 karotky
4 mladé cukety
4 mladé pórky
3 šalotky
1 bulva fenyklu
1 hlavička česneku
50 g koriandrových semínek
50 g fenyklových semínek
svazeček tymiánu
2 snítky rozmarýnu
2 l červeného vína
500 ml silného hovězího vývaru
2 lžíce hladké mouky
sůl, pepř, špetka pálivé papriky (nebo Piment d´Espelette)
olivový olej podle potřeby

petrželka na posypání

Fenykl, 2 karotky, 2 pórky a šalotky nakrájíme na kousky. Do hrnce nalijeme víno, vývar, přidáme nakrájenou zeleninu, oloupané stroužky česneku, fenyklová a koriandrová semínka, tymián a rozmarýn a přivedeme k varu. Vaříme, dokud tekutinu nezredukujeme na polovinu. Zcedíme a odstavíme.

Maso nakrájíme na stejně velké kostky. V nejlépe litinovém kastrole je na olivovém oleji opečeme ze všech stran dohněda. Maso opékáme v několika dávkách, aby se opravdu opeklo, ne dusilo. Osolíme, opepříme, přidáme pálivou papriku, zaprášíme moukou. zalijeme připraveným vinným vývarem, přiklopíme a dusíme dvě hodiny.

Mezitím si očistíme zbylé mrkve, pórky a cukety. Nakrájíme všechno na pěkné špalíčky a po dvou hodinách přidáme k masu. Dusíme ještě další hodinu, až je maso úplně měkké. Poodkryjeme pokličku, aby se omáčka vydusila do správné hustoty. Neměla by být řídká jako polévka, ale ani hustá jako naše svíčková. Něco mezi :-). Dochutíme, je-li potřeba.

Gardiane de taureauPodáváme s dušenou rýží, posypané posekanou čerstvou petrželkou a se sklenicí červeného vína. Dobrou chuť!

Print Friendly, PDF & Email

6 komentářů

  • Anonym napsal:

    Mohu poprosit o tip na červené víno? Tady hraje asi zásadní roli. Odjakživa dávám přednost bílému vínu, v červeném tápu.

  • Eja napsal:

    Jejda, po restartu PC je ze mne anonym…

  • Petra napsal:

    Ejo, anonym neanonym, děkuju za komentář! Z českých bych použila pěkné Zweigeltrebe nebo Dornfelder, z italských třeba Valpolicellu nebo Chianti, z francouzských něco z Cote du Rhone, Languedocu? Někomu to přijde líto, lít takové víno do omáčky, ale škoda to není :-). Připomnělo mi to jeden vtip, jak se Pepíček ptá tatínka, jakej je rozdíl mezi škodou a katastrofou. A tatínek povídá: Když spadne letadlo s politickou garniturou, je to katastrofa. Ale není to škoda. Škoda je, když ti chcípnou králíci.

  • Eja napsal:

    Zweigeltrebe byl dobrý tip. Ze Znovína. Svařeno, fenykl,který je normálně všude, kde nakupuji, nebyl…ale myslím, že to až tak nevadí. Kousek pomerančové kúry bez bílé blanky tomu podle mne neuškodil. Nechám do rána rozležet v chladnu. Vyzrálý ořech z gaskoňského plemene čeká na seznámení. Už se těším.
    P.S. Ti narušuji koncept stránek, že ano…povídám tady jenom já….Sorry. Polepším se. A to nekomentuji všechno co jsem uvařila. :-)

  • Eja napsal:

    Skvělé. Nejlepší hovězí na víně jaké si dovedu představit.
    ( Přiznám se, že s brambory, něco mezi šťouchanými a kaší, prostě hodně hustá kaše, jen brambory a hodně másla.)

  • Petra napsal:

    Děkuju, Ejo a jsem moc ráda, že chutnalo. Člověk se opravdu pořád učí. Koncept nenarušuješ, oni jsou jen lidi plachý :-). Jen piš dál!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.