Jak se ochlazuje, začínám mít chuť na polévky, omáčky, ragú, rizota a podobná zahřívací jídla. A protože je zatím pořád spousta práce na zahradě, hodí se také něco, co se vaří vlastně samo. Takže ragú. Špajz vydal kapary a sušená rajčata, v lednici kousek hovězího, nějaká zelenina, nápad byl na světě- hovězí ragú se sušenými rajčaty a kapary.V průběhu vaření se mi původně prostý nápad trochu vymkl z ruky, ale výsledek byl vynikající, aspoň podle strávníků, tak jsem ho zachytila pro další generace :-). Jako přílohu jsme měli lyonské noky, ale hodily by se i těstoviny nebo pečivo. Tady je recept:
Hovězí ragú se sušenými rajčaty a kapary
1 kg hovězího předního masa, nejlépe hrudí
8 sušených rajčat
1 polévková lžíce kaparů
1 malá plechovka rajčatového protlaku
2 cibule
2 stroužky česneku
3 menší karotky
2 malé pórky, jen bílé části
1 malá cuketa
svazek bylinek – oregáno, tymián, rozmarýn, saturejka, bobkový list
40 g sádla
sůl, pepř
1 kávová lžička mletého římského kmínu
polévková lžíce hladké mouky
asi 150 ml výrazného červeného vína
horký silný hovězí nebo telecí vývar, podle potřeby
Troubu rozehřejeme na 170°C.
Maso očistíme a nakrájíme na větší kostky. V misce osolíme a opepříme, promícháme a necháme chvilku odležet. Cibuli a česnek nakrájíme na plátky, cuketu, mrkev a pórek na větší špalíky. Bylinky umyjeme a svážeme pevně provázkem, abychom pak nelovili větvičky všude v omáčce.
V litinovém kastrolu rozpálíme sádlo (neodcházejte ale jako já v této fázi stříhat bylinky. Zapovídáte se na zahradě a dopadne to špatně!) a opečeme postupně všechny kousky masa ze všech stran dozlatova. Přidáme k masu cibuli a česnek a restujeme. Přidáme protlak, římský kmín, lehce orestujeme. Přidáme mrkvičky, kapary, rajčata, překrojená napůl, zamícháme, zalijeme vínem, necháme odpařit a přilijeme horký vývar, tak, aby bylo maso akorát ponořené, přihodíme svazek bylinek, přiklopíme a šoupneme do trouby na zhruba hodinu. Po hodině zkontrolujeme stav tekutiny v hrnci, přilijeme vývar a dusíme další hodinu. Potom do hrnce přidáme cuketu a pórek, lžíci mouky, řádně zamícháme, podlijeme, je-li třeba a dusíme ještě tak půl hodiny. Pokud se vám omáčka bude zdát nakyslá (záleží hodně na vínu), můžete přidat lžičku dvě cukru, už v průběhu dušení. Vyjmeme z omáčky bylinky a podáváme horké třeba s lyonskými noky a sklenkou červeného vína.
Dobrou chuť!