Opravdu moc mám ráda tohle jídlo, ale už dávno jsem upustila od pokusů dávat si ho někde v restauraci, dokonce ani v čínské ne. Od jisté doby si kung pao děláme jen a pouze doma, podle receptu spolehlivé sečuánské kuchařky. Za léta pokusů jsem viděla a jedla tolik různorodých kung paí, že na to vůbec nevzpomínám ráda :-). Můj recept na kung pao je jednoduchý, tak, jak má být, ostrý, jak má být a když dodržíme správný postup, vznikne z něj ohromně rychle senzační lahůdka. Tady je:
Kuře Kung Pao
pro 2 strávníky
2 kuřecí prsa
1 červená kapie (nemusí být)
30 g nesolených loupaných arašídů, nejlépe nepražených
5 – 6 – 7 sušených chilli papriček (podle obliby pálivého)
2 – 3 plátky zázvoru
1 stroužek česneku
2 jarní cibulky
1 kávová lžička sečuánského pepře
2 polévkové lžíce oleje
Na marinádu:
1 polévková lžíce světlé sójové omáčky
1 polévková lžíce žlutého čínského vína (nebo červeného vína, je to zajímavé)
Na omáčku pro dokončení:
1 polévková lžíce světlé sójové omáčky
4 polévkové lžíce vody
2 kávové lžičky rýžového octa
1 kávová lžička škrobu
špetka cukru
sůl
Kuře nakrájíme na proužky a smícháme s přísadami na marinádu. Necháme odležet.
Mezitím si připravíme omáčku na zakončení, také smícháním všech přísad.
Dál si nakrájíme papriku na proužky, cibulky na špalíčky, zázvor a česnek nasekáme nadrobno. Pokud máme rádi hodně pálivé, sušené chilli pokrájíme, pokud máme rádi pálivost tak akorát, necháme papričky vcelku. Arašídy opražíme na lžíci oleje až začnou lehce hnědnout a necháme osušit na papírové utěrce.
Rozpálíme si olej v pánvi nebo lépe ve woku. Přihodíme papričky a pepř a restujeme maximálně 1 minutu a půl. Přidáme marinované kuře a prudce opékáme 2 – 3 minuty. Přidáme papriky, zázvor a česnek, rychle orestujeme. Přilijeme škrobovou omáčku a povaříme asi 30 vteřin. Přidáme do pánve cibulky a arašídy, promícháme a hned podáváme s bílou rýží. Pokud chcete omáčku tmavší, ke konci přidejte lžičku tmavé sójové omáčky.
Dobrou chuť!
4 komentáře
Ty jsi ale pokušitelka…dala bych si hned, o tom žádná.
ALE jsi mne dohnala ke studiu…cibule a kapie…ale kuře La-c to zase bez arašídů…ale skončila jsem s tím, že ASI co rodina ( myslím autentická) to jiný recept…
Ale zcela určitě – česká klasika šup tam mraženou „zeleninu na čínu“a podusit, hlavně hodně sosu…neeee
Jenže kuře Kung pao neboli gōngbǎo je úplně klasický recept – ta kapie je tam spíš ozdobný element, ale zelená jarní cibulka tam prostě patří. Nezaměňovat za cibuli! Jako každý klasický recept to má svůj příběh – teď budu citovat: „jeho jméno pochází od pana Ding Baozhen (1820-1886), funkcionáře z konce dynastie Čching, guvernéra provincie Sečuán. Jeho oficiální titul zněl Strážce paláce (宫保, gōngbǎo, Wade : kung1-pao)“. Ve francouzštině se receptu říkalo císařské kuře.
Děkuji, zase jsem o něco chytřejší. Až potkám kuřecí prso, které mu přijde vhodné ke konzumaci ( to je trochu problém) tak udělám a dodržím přesně poměr surovin – dělám podobně ale vše od oka a bez cibulek a kapie.
Dobré to bylo…velmi dobré ( a to jsem trochu přismahla kešu, nesolené arašídy úzký profil…). Foto na Labu u hodně podobného receptu, samozřejmě s odkazem na zdroj….