Labneh

LabnehLabneh je další nezbytnou součástí severoafrické kuchyně. Jedná se o okapaný jogurt, smíchaný se solí, česnekem a mátou. Podle doby, po kterou ho necháte okapávat, získáte labneh hustší nebo řidší. Z déle okapaného jogurtu vznikne hmota, podobná čerstvému sýru, ze které můžete udělat kuličky, obalit je v bylinkách nebo koření a podávat  k aperitivu nebo jako jednohubky.

Uvádím základní recept na misku labneh, kterou podáváme jako součást mezze (kompozice, složené z různých menších předkrmových jídel, jako jsou hummus, baba ganuž, ajlouk, falafel, olivy, etc.).

500 ml smetanového jogurt (nejradši mám choceňský)
1 rovná lžička soli
olivový olej
1 stroužek česneku
pár lístků máty

Ještě v kelímku do jogurtu zamícháme lžičku soli. Vyložíme látkovým ubrouskem umělohmotný cedník, položíme ho na hlubší misku a do cedníku přemístíme jogurt. Zatížíme – třeba konzervou – a necháme přes noc vykapat.  Není nutné dávat labneh do lednice, ale ani to není na závadu.

Okapaný jogurt smícháme s rozmačkaným česnekem, posekanou mátou, urovnáme na misku, polijeme olivovým olejem a ozdobíme černou olivou. LabnehDobrou chuť!

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.