Koláč s mangoldem a rajčaty

1 listové těsto
1 svazek mangoldu
2 větší cibule
1/2 bulvy fenyklu (možno vynechat)
nebo 1 pórek (též možno vynechat) 3 velká rajčata
2 stroužky česneku
1 zakysaná smetana 190 g
1 vejce
70 g strouhaného sýra typu gran moravia
pár tenkých koleček cukety a rajčat na ozdobu čerstvý tymián sůl, pepř olej podle vlastní preference

Listovým těstem vyložíme kulatou formu na koláč (pečicí papír ponecháme), těsto propícháme vidličkou a necháme i s formou v lednici

Mangold nakrájíme na proužky. Rajčata rozkrojíme na čtvrtky, zbavíme semínek a nakrájíme na silnější proužky. Cibuli nakrájíme na tenké plátky. Česnek drobně nasekáme. Fenykl nebo pórek nakrájíme na plátky. Vejce a zakysanou smetanu smícháme v misce.

Na pánvi rozehřejeme olej. Přidáme mangold, osolíme, opepříme a restujeme, až pustí všechnu vodu. Necháme ho lehce vyschnout a dáme stranou.

Do stejné pánve dáme další trochu oleje a cibuli a česnek (a případně fenykl či pórek) opékáme pět minut, přidáme lístky z asi deseti větviček tymiánu, rajčata a ještě dalších pět minut restujeme. Dáme stranou.

Kolac mangold

Na vychlazené listové těsto rozložíme rajčatovou směs, polovinu orestovaného mangoldu, posypeme polovinou sýra, na to rozetřeme vejce rozšlehané se smetanou, položíme další vrstvu mangoldu, další vrstvu sýra, poklademe tenkými kolečky cukety a rajčat a pečeme při 180° – 200°C 40 minut.

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.